Dáta. Novinky. Odborné články.

S Cloudom máte prístup
ku všetkému odkiaľkoľvek.

Cloud prináša inovácie aj zábavu
03.05.2016 / TelekomCloud tím

Cloud je tu

Niet pochýb, IT infraštruktúra organizácií sa postupne presúva do cloudu. Platí to pre našich firemných zákazníkov a aj pre samotný Telekom. Už štvrtý rok poskytujeme zákazníkom široké portfólio cloudových služieb vrátane virtuálnych serverov TelekomCloud Server.

Cloud computing mení spôsob, akým sa IT služby vytvárajú a dodávajú. Disk, server, či aplikácia sú dostupné na pár klikov po sieti.

Hlavné dôvody na vstup do „oblaku“, flexibilita a nižšie náklady, sa stávajú jednoducho neodolateľnými. Do popredia sa ale dostáva hlavne s cloudom súvisiaca agilita a bezpečnosť. Cloudová stratégia sa preto stáva súčasťou IT plánov v každej firme vo svete a aj na Slovensku. Bude to veľká zmena, ale aj veľká zábava!

Cloud a zmeny

Firmy a organizácie sú v súčasnej dobe neustále vystavené meniacim sa trhovým podmienkam. Vôbec nezáleží na veľkosti, či oblasti podnikania, aj veľmi “tradičné” odvetvia majú odrazu nových konkurentov v podobe online firiem.

Zmeny vidíme všade okolo seba, Uber konkuruje tradičným taxi službám, Airbnb ukrajuje z koláča hotelovým sietiam a online obchod Martinus.sk nahrádza kníhkupectvá na Slovensku. Internetové, či softvérové firmy vedia úspešne pôsobiť v úplne nových odvetviach. Spomínané firmy sú len príkladom mnohých z tých, ktoré úplne menia spôsob, akým celý svet podniká.

Aby dnes firmy a organizácie ostali profitabilné, musia zmeniť svoje existujúce IT služby a postaviť úplne nové typy IT služieb. Je nevyhnutné zaviesť online a mobilné aplikácie, ktoré služby poskytnú hocikde na hociaké zariadenia bezpečným spôsobom.

Firmy sa budú musieť sústrediť na vývoj custom aplikácií na interakciu so zákazníkom. Úsilie vývojárov sa zjavne presunie z interných projektov, kde bude tlak na používanie balíkového softvéru, na vlastný vývoj unikátnych riešení vzťahu so zákazníkmi. Každá firma sa pravdepodobne stane viac softvérovou a online firmou. A bude to súvisieť aj s cloudom, lebo práve ten vie dať nevyhnutným zmenám potrebnú dynamiku.

Kolaborácia v cloude

Aplikácie v cloude prinesú úplne iný spôsob spolupráce na pracovisku, výrazne zvýšia efektivitu a prinesú nevídané tempo inovácií, klasickým príkladom je nástroj MS Office 365. Ten je založený na klasických aplikáciách ako sú Word, či Excel, dokumenty sa ukladajú v cloude a môžu na nich pracovať viacerí naraz a baviť sa o tom rôznymi online nástrojmi. Stačí to na revolúciu v tom, ako pracujeme? Úplne áno.

Zamyslime sa nad tým, ako vznikajú nápady a ako sa hľadajú riešenia na problémy. Málokedy sa zrodí hotový nápad v jednej hlave a na jeden šup. Väčšinou treba dať dokopy viac hláv.

Kolaborácia medzi ľuďmi zvyšuje šancu asociácií medzi izolovanými nápadmi. Dobré nápady naviac prechádzajú iteráciami. Keď sa toto všetko deje online v cloude, prináša to neskonalú rýchlosť a efektivitu. Zabudnite na to, ako dnes posielate dokument kolegovi ako mailovú prílohu a potom čakáte dni na pripomienky. Dokument bude online a vy budete vidieť v reálnom čase naskakovať písmenká, ktoré kolega píše a budete môcť priebežne obsah dokumentu meniť, či pripomienkovať. Alebo - rozpíšete dokument na počítači a dopíšete na mobile.

Ale hlavný dôvod, prečo je spolupráca v cloude tak veľmi fajn je ešte inde. Je to v energii. Keď spolu naraz robí viacero ľudí, je tam skupinová energia, ktorú dôkladne pozná každý vyznavač kolektívnych športov. Rozdiel medzi sólo tvorbou dokumentu a online kolaboráciou je presne taký, ako sám si kopať loptu o stenu a zahrať si futbalový zápas s partičkou priateľov. Atmosféra je všetko. Rozdiel v nasadení, výkone, výsledkoch, aj zábave je neskonalý. My v cloudovom tíme Telekomu už takto fungujeme a takúto prácu milujeme.

Kolaboračné cloudové platformy budúcnosti zjavne rozšíria tento koncept aj o možnosť spolu kresliť, či modelovať. Ale aj to, čo už je v tejto oblasti tesne za dverami, je obrovský dôvod tešiť sa na zmeny, efektivitu a dokonca zábavu.