Dáta. Novinky. Odborné články.

S Cloudom máte prístup
ku všetkému odkiaľkoľvek.

Zálohovanie v cloude
03.05.2016 / TelekomCloud tím

Stratiť dáta je priľahké

Hodnotu vlastných dát si väčšina firiem naplno uvedomí, až keď ich stratí. Dáta sú čoraz cennejšie a čoraz nenahraditeľnejšie. Prísť o dáta pritom nie je vôbec ťažké. Okrem “klasických” nebezpečenstiev, ako sú pokazený hardvér, krádež, požiar, či hackerský útok, sa objavujú stále nové hrozby. “Ransomware” je napríklad nový a stále rozšírenejší typ vírusov, ktorý potajme zašifruje vaše dáta a za ich odšifrovanie požaduje výkupné. Povráva sa, že v týchto dňoch práve kvôli tomu zažíva nápor “bankomat” na Bitcoiny na Laurínskej ulici v Bratislave, práve tento anonymný spôsob platenia výpalného virtuálnou menou totiž digitálnym banditom vyhovuje. Tiež sa údajne množia krádeže notebookov z áut na Slovensku a aj vo svete, lebo sa dá po novom detekovať ich elektromagnetická “stopa”, ak nie sú plne vypnuté, ale len v niektorých formách “sleep” módu.

Aj keď sa veľa spoločností snaží zálohovať si aspoň účtovníctvo alebo najdôležitejšie dokumenty, úroveň ich ochrany je typicky veľmi slabá. Zálohy sa často robia ručne a teda len sporadicky. Často sa jedná len o jednu kópiu dát, napríklad na USB disk, tá ale už môže obsahovať aj nedávno vzniknutú a poctivo odzálohovanú chybu. A často sú tieto odzálohované dáta zraniteľné rovnako, ako originálne, lebo USB disk v šuflíku účtovníčky vedľa jej počítača nie je odolný proti udalostiam, ktoré môžu ovplyvniť aj daný počítač.

Cloud prináša jednoduchosť a nízke ceny

Riešením je zveriť zálohy do cloudu, ktorý firme poskytne istotu, že o dáta nikdy nepríde a vždy bude cesta, ako sa k nim vrátiť. Čo priniesol cloud do oblasti zálohovania? Nič, len nízke ceny a jednoduchosť, ale stačí to na úplnú revolúciu. Teraz totiž môže každý bez rozdielu zálohovať - poriadne. Aj najmenšia firma, či živnostník, môže vďaka cloudu zálohovať tak, ako najväčšie firmy a inštitúcie, vrátane napríklad bánk.

Veľké organizácie dodržiavajú pri zálohovaní už desaťročia základné pravidlo, tzv. “3-2-1”:

  • Majú tri kópie dát
  • Na dvoch rôznych médiách
  • A jednu kópiu držia na vzdialenom mieste

Pravidelne si robia kópie z diskov na nejaké iné médium, typicky na magnetické pásky. Z pásiek robia duplicitné kópie a tie vozia niekam preč. V praxi je to dosť zložité a veľmi nákladné. Zálohy treba robiť neustále a v krátkych intervaloch, pásky treba vyťahovať z páskových knižníc a naozaj ručne voziť preč na iné miesto a len niečo z tejto práce vyriešili rýchlejšie siete. Držať si zálohy fyzicky blízko pôvodných dát ich totiž neuchráni proti možným katastrofám, ktoré vedia postihnúť celú lokalitu, akými sú napríklad povodeň, či požiar.

Práca so zálohovacími páskami je pomerne zložitá. Vždy, keď sa už-už zdá, že éra pásiek je preč, si uvedomíme, že sú pre veľké inštitúcie stále nenahraditeľné. Je to paradoxné, lebo sa jedná o technológiou nie veľmi nepodobnú technológii audio magnetofónov z 80-tych rokov. Áno, administrátori v banke dnes robia to, čo vy v detskej izbe pred 30-timi rokmi. Špeciálnymi čistiacimi páskami si čistia hlavy “magnetofónov” od zanesenia, akurát už nie sú dostať len v Tuzexe.

Pásky sú stále v kurze, lebo sú lacné. Nedávno uvedené pásky LTO-7 uložia s kompresiou do 15TB dát a jedno médium stojí len zhruba 130 eur. Ale ak nemáte stovky terabajtov dát, kúpa drahých páskových knižníc a ich náročná obsluha sa neoplatí.

Akákoľvek firma, či jednotlivec, vie zálohovať a dodržiavať pravidlo 3-2-1, bez veľkých investícií. Jednu záložnú kópiu dát je stále vhodné mať u seba, napríklad na lacnom NAS storage zariadení so SATA hard diskmi. Pri cene 300 eur za 6TB Enterprise SATA disk je to dnes veľmi pohodlné a cenovo priaznivé riešenie. Následne je však veľmi vhodné kopírovať dôležité dáta aj do cloudu. Tento typ zálohovania plne uspokojuje pravidlo 3-2-1. Cloud je iné médium a je na vzdialenom mieste.

Cloud zálohy automatizuje

Je dôležité spomenúť, že zálohovanie musí byť plne automatizované. Ako často si inak spomeniete ručne okopírovať dáta na bezpečné miesto? Zálohy naviac musia obsahovať viaceré verzie dokumentov a súborov. Je tiež veľmi dobrý nápad automaticky archivovať aj niekoľko veľmi starých kópií dát. Často totiž príliš neskoro prídete na to, že sa vám nejaký dokument poškodil, či stratil a nedávne zálohy ho už neobsahujú, alebo je na nich už v poškodenom stave. K NAS úložným zariadeniam, rovnako ako ku cloud-ovým zálohovacím službám, je obvykle dodávaný softvér, ktorý ale toto všetko plne zabezpečí. Dajú sa presne nadefinovať súbory, či zložky, ktoré sa pravidelne zálohujú, povedzme každú noc vo vybraných časoch. Obvykle sa ukladá veľa verzií nedávnych záloh a len niekoľko záloh z dávnejších období. Rýchlosť zálohovania zvýši technológia tzv. inkrementálneho zálohovania, pri ktorom sa zakaždým neukladajú všetky dáta nanovo, ale len rozdiely vzniknuté za posledný deň. Obvykle to býva 3 až 5 percent z celkového objemu dát.

Zálohovanie v cloude má jednoznačnú cenovú výhodu - nie je potrebná vstupná investícia v podobe kúpy hardvéru, či softvéru. Ak sú objemy dôležitých dát v desiatkach, či stovkách gigabajtov, postačí platiť mesačne rádovo desiatky eur a službu priebežne škálovať podľa potreby. Hlavná výhoda zálohovania do cloudu je ale v jednoduchosti a bezprácnosti. Stačí si z cloudu stiahnuť potrebný softvér a využiť existujúce pripojenie do Internetu. Rýchlosť prenosu dát do cloudu je možné nastaviť, obmedziť, aj načasovať na nočné hodiny tak, aby neobmedzoval vašu normálnu prácu.

Ukladať dáta do cloudu je pohodlné, bezpečné a legislatívne úplne v poriadku, aj pre oblasť osobných údajov. Veľkí a seriózni poskytovatelia cloudových služieb, ako napríklad Slovak Telekom, majú svoje dátová centrá vybavené podľa najnovších bezpečnostných noriem. A riziko požiaru, vykradnutia alebo napríklad zatopenia serverov je prakticky nulové. Keďže dáta sú fyzicky uložené mimo firmy, je jedno, aká nehoda alebo katastrofa sa v jej sídle stane, spoločnosť má vždy istotu, že sa bude vedieť vrátiť k zálohe.

Ukladať dáta do cloudu je možné aj v zašifrovanej podobe tak, aby sa k nim ani samotný cloudový poskytovateľ nevedel dostať. Šifrovaný prenos dát po Internete je tiež úplnou samozrejmosťou. Zálohovať sa dajú súbory, ale aj celé virtuálne servery. Slovak Telekom v týchto dňoch spúšťa službu, vďaka ktorej je nielen možné obnoviť zo zálohy vybrané dáta, ale aj spustiť z cloudu celý záložný virtuálny server, s identickými dátami a sieťovými nastaveniami.

Je to nepopierateľné - éra cloudu je tu. Stále viac a viac firiem využíva cloud na ukladanie dôležitých dát a na prevádzku mission-critical aplikácií. S cludom súvisiaca flexibilita, cena a bezpečnosť sa stávajú veľmi lákavými. Preto vôbec nemusí byť rozdiel vo vašich dátach pred a po ich strate. Ak ich pravda budete mať zálohované v cloude.